Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mytí pacienta - jak je to ve skutečnosti?

8. 04. 2017 8:11:06
Často si mě okolí dobírá tím, že zdravotní sestry jsou jen od toho, aby vyměňovaly pleny a utíraly výměšky. Kéž by to bylo tak jednoduché.

Osobní hygiena je snad součástí každého z nás, proč toto téma tedy zamlčet? Navzdory tomu, že je hygiena pacienta jednou z hlavních činností sestry, jedná se pouze o zlomek ze všech ošetřovatelských činností. A pro mě jednou z nejnáročnějších vůbec.

Hygiena jako cenný zdroj informací

Pro nás je tento výkon poměrně významným zdrojem informací, pomocí kterých jsme schopni zhodnotit, kromě hygienických návyků, také např. stav kožního krytu či míru soběstačnosti.

Pacienti jsou často propocení, ložní prádlo mají nasáklé potem, prosakujícími sekrety z ran, krví a ostatními tělesnými tekutinami. Určitě si dovedete představit, jaký z toho plyne diskomfort, který se snažíme napravit a zlepšit tak pacientovo pohodlí. Je to výkon poměrně choulostivý - pacienti jsou při něm obnažení, a proto se vysoce dbá na zajištění soukromí alespoň pomocí závěsů.

U dlouhodobě imobilizovaných jedinců může na lůžku docházet k otlakům až k nehezkým dekubitům. V případě, že k této události dojde, není to pro dané oddělení příliš dobré renomé – právě vznik proleženin souvisí s kvalitou ošetřovatelské péče. Dále si všímáme barvy kůže, operačních přístupů, opruzení a jiných abnormalit. Vše se pak musí zapsat do ošetřovatelské anamnézy.

V průběhu hygieny částečně soběstačného pacienta výkonem vedeme, čímž zlepšujeme samostatnost a zároveň sledujeme vývoj jeho zdravotního stavu. Soběstační pacienti mají hygienickou rutinu obvykle ve vlastní režii.

Za zmínku rovněž stojí, že sestry jsou hygienické péče na standardním oddělení většinou zproštěny a hygienu provádí sanitáři.

Jak je to na "jipkách"?

Na jednotkách intenzivní péče (JIP) je hygienická péče velice specifická, komplexní a náročná. Kromě výše uvedených činností pečujeme rovněž o dýchací cesty, oči, genitálie, či natolik proslulou mezihýžďovou oblast. Výjimkou však není ani odstranění ochlupení (např. před operačním výkonem), nebo holení vousů, které znesnadňují hygienu ústní dutiny.

Abych vám přiblížil, jak občas dokáže pacient personál potrápit, zkuste si představit pacienta na jednotce intenzivní péče či anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) v bezvědomí, napojeného na ventilátor, hemodynamicky nestabilního (tzn., že mu nebezpečně kolísá např. krevní tlak), navíc na dialýze, mimotělním oběhu či s intrakraniálním čidlem a jinými vymoženostmi. Tento pacient najednou zaměstná celé oddělení včetně lékařů. Hygiena pak vyžaduje značnou přípravu, a měla by probíhat rychle, ale kvalitně (což mnohdy nejde samozřejmě dohromady, zvláště pak u obézních jedinců). S pacientem se při výkonu manipuluje, aby byla hygiena efektivní na všech místech, a někteří na to reagují, značně citlivě, kolísáním fyziologických funkcí.

A aby to neznělo tak, že hygiena pacienta probíhá jen tak ledabyle "šolícháním s žínkou", má i své zákonitosti a postupy. Pacienty myjeme od nejčistší oblasti po tu nejvíc "znečištěnou". To znamená, že většinou začínáme hlavou, poté pokračujeme přes tělo na končetiny. Záda a hýždě umýváme po otočení pacienta na levý a pravý bok.Oblast genitálií a hýždí necháváme na konec, jelikož právě tato místa jsou nejvíce "znečištěna" potem a výměšky, a právě zde se nejvíce daří bakteriím (proto se operační rány v těchto oblastech velmi špatně hojí).

Během hygieny by se měla vyměnit voda, nebo používáme jednorázové tkaniny místo žínky a speciální mycí pěnu. Dostupné pomůcky však závisí na finančních možnostech oddělení. Pleny se na JIP zpravidla nepoužívají.

Týmová spolupráce

Vzhledem k tomu, že tato ošetřovatelská intervence bývá mnohdy kolektivní záležitostí, každý člen týmu má svoji úlohu. Jedna, většinou pacientova ošetřující sestra, celou hygienu vede a koordinuje, protože má, za svého nemocného svěřence, nejvyšší zodpovědnost. Tato „sestra koordinátorka“ většinou stojí včele za hlavou pacienta a stabilizuje intubační rouru (trubka zavedená do dýchacích cest, která do pacienta vhání vzduch z ventilátoru) tak, aby nedošlo k jejímu vytažení při otáčení pacienta na levý a pravý bok. Zároveň kontroluje invazivní vstupy (katétry), pomocí kterých jsou do pacienta „pumpovány“ léčiva a infuze. Další sestra, které může asistovat buď jiná sestra či sanitář, provádí hygienu těla a výměnu lůžkovin.Celé této události přihlíží alespoň jeden lékař, který v případě komplikací indikuje okamžité podání léčiv, která jsou někdy předem připravena k použití.

Po celou dobu sledujeme, jak pacient hygienu zvládá. Bohužel nám v komatózním stavu nic moc neřekne, proto se musíme spolehnout na informace, které nabízí technika. Z monitoru vyčteme velké množství informací, z nichž nejdůležitější je hodnota krevního tlaku, tepové frekvence a saturace krve kyslíkem. Informuje nás o parametrech, jejichž výkyvy nás upozorní na nestabilitu fyziologických funkcí.

Až si pacienta vymydlíme a učešeme, zkontroluje funkčnost všech hadiček a svodů, které vedou od jednotlivých přístrojů k pacientovi a naopak. Kdyby tomu tak nebylo, mohlo by dojít až k extrémním situacím, kdy se pacient tzv. zastaví, jelikož přestaneme mít kontrolu nad monitorací jednotlivých parametrů či aplikovanými léčivy. Naštěstí je dnešní technika schopna na jakékoliv změny reagovat alarmy a hlášením, a včas nás tak upozornit na problém.

Pokud má pacient operační rány, opět záleží na strategii ošetřující sestry. Rány se ošetřují zpravidla samostatně po vykonání hygienické péče, kdy se vyměňuje jejich krytí. Zároveň se tak zhodnotí charakter rány. Tato hygiena je často náročnější, protože pacienti s ranami mají, více či méně složité, drenážní systémy. Na ty se musí brát, při manipulaci s pacientem, stejný zřetel, jako u každých jiných invazivních vstupů, aby nedošlo k jejich vytažení.

Hlavně vše zapsat

Hygiena se provádí zpravidla dvakrát denně, nebo dle potřeby (záleží na zvyklostech oddělení). V některých případech se řídí dle ordinace lékaře. Doba hygieny, a její průběh, je individuální, záleží na stavu pacienta, ale obvykle trvá okolo půl hodiny (pokud vše probíhá hladce). Veškeré úkony, provedené v rámci hygieny, pak sestra zapíše do dokumentace.

Nuže, stále si myslíte, že je to pouze o výměně plen?

Autor: Michal Češek | sobota 8.4.2017 8:11 | karma článku: 31.31 | přečteno: 1903x

Další články blogera

Michal Češek

Potřebují zdravotní sestry vysokou školu?

Upřímně se divím tomu, že někdo vůbec vede tuto úvahu. Pokud vám přijde vysokoškolsky vzdělaná sestra zbytečná, snad vás tímto článkem vyvedu z omylu.

24.4.2017 v 18:51 | Karma článku: 27.15 | Přečteno: 3957 | Diskuse

Michal Češek

Můj příběh z lůžka

Před dvěma lety jsem byl deset dní hospitalizovaný v jedné nemocnici na jižní Moravě. Jak jsem hospitalizaci, jako zdravotník, vnímal?

14.4.2017 v 14:52 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 1447 | Diskuse

Michal Češek

Vzpomínáte na heparinového vraha?

Žádný pracovník nepřijde na oddělení do kontaktu s léčivy tak, jako právě zdravotní sestry. Ty jsou zodpovědné za jejich správné hospodaření, uskladnění a samozřejmě podání pacientovi.

11.4.2017 v 19:35 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 770 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Michal Češek

Potřebují zdravotní sestry vysokou školu?

Upřímně se divím tomu, že někdo vůbec vede tuto úvahu. Pokud vám přijde vysokoškolsky vzdělaná sestra zbytečná, snad vás tímto článkem vyvedu z omylu.

24.4.2017 v 18:51 | Karma článku: 27.15 | Přečteno: 3957 | Diskuse

Dana Tenzler

Betelgeuze – hvězda, která se zanedlouho stane supernovou

Musíme z ní mít strach? Hvězda Betelgeuze je vzdálena jen několik set světelných roků. Nachází se na konci své hvězdné kariéry a brzy vybuchne jako supernova. (délka blogu 5 min.)

24.4.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 620 | Diskuse

Jan Fikáček

Jaké IQ má Bůh a jaké vesmír

Bůh je často považován za nejvyšší inteligenci. Jeho vědomí musí mít pak ale nekonečné IQ, ne?. Rozhodně musí myslet a mít proto vědomí. Je to jeho superiorní přednost, stejně jako je to velká lidská přednost. Opravdu?

23.4.2017 v 17:07 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 956 | Diskuse

Petr Nejedlý

Jižní Austrálie, kraj bez baseloadu a po sérii blackoutů

Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.

23.4.2017 v 13:24 | Karma článku: 26.94 | Přečteno: 795 | Diskuse

Libor Čermák

Lovci exoplanet jsou oprávněně mezi 100 nejvlivnějšími lidmi

Jak jsem se dozvěděl ze serveru exoplanety.cz, tak vědci pracující na objevech obyvatelných exoplanet jsou podle časopisu Time mezi 100 nejvlivnějšími lidmi světa. Výborně. Vždyť ty jejich objevy dokážou ovlivinit i filozofii!

22.4.2017 v 6:02 | Karma článku: 9.19 | Přečteno: 199 |
Počet článků 4 Celková karma 24.10 Průměrná čtenost 2018

Tak nějak jsem vždycky rád psal, a konečně mám i o čem.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.