Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mytí pacienta - jak je to ve skutečnosti?

8. 04. 2017 8:11:06
Často si mě okolí dobírá tím, že zdravotní sestry jsou jen od toho, aby vyměňovaly pleny a utíraly výměšky. Kéž by to bylo tak jednoduché.

Osobní hygiena je snad součástí každého z nás, proč toto téma tedy zamlčet? Navzdory tomu, že je hygiena pacienta jednou z hlavních činností sestry, jedná se pouze o zlomek ze všech ošetřovatelských činností. A pro mě jednou z nejnáročnějších vůbec.

Hygiena jako cenný zdroj informací

Pro nás je tento výkon poměrně významným zdrojem informací, pomocí kterých jsme schopni zhodnotit, kromě hygienických návyků, také např. stav kožního krytu či míru soběstačnosti.

Pacienti jsou často propocení, ložní prádlo mají nasáklé potem, prosakujícími sekrety z ran, krví a ostatními tělesnými tekutinami. Určitě si dovedete představit, jaký z toho plyne diskomfort, který se snažíme napravit a zlepšit tak pacientovo pohodlí. Je to výkon poměrně choulostivý - pacienti jsou při něm obnažení, a proto se vysoce dbá na zajištění soukromí alespoň pomocí závěsů.

U dlouhodobě imobilizovaných jedinců může na lůžku docházet k otlakům až k nehezkým dekubitům. V případě, že k této události dojde, není to pro dané oddělení příliš dobré renomé – právě vznik proleženin souvisí s kvalitou ošetřovatelské péče. Dále si všímáme barvy kůže, operačních přístupů, opruzení a jiných abnormalit. Vše se pak musí zapsat do ošetřovatelské anamnézy.

V průběhu hygieny částečně soběstačného pacienta výkonem vedeme, čímž zlepšujeme samostatnost a zároveň sledujeme vývoj jeho zdravotního stavu. Soběstační pacienti mají hygienickou rutinu obvykle ve vlastní režii.

Za zmínku rovněž stojí, že sestry jsou hygienické péče na standardním oddělení většinou zproštěny a hygienu provádí sanitáři.

Jak je to na "jipkách"?

Na jednotkách intenzivní péče (JIP) je hygienická péče velice specifická, komplexní a náročná. Kromě výše uvedených činností pečujeme rovněž o dýchací cesty, oči, genitálie, či natolik proslulou mezihýžďovou oblast. Výjimkou však není ani odstranění ochlupení (např. před operačním výkonem), nebo holení vousů, které znesnadňují hygienu ústní dutiny.

Abych vám přiblížil, jak občas dokáže pacient personál potrápit, zkuste si představit pacienta v bezvědomí, napojeného na ventilátor, hemodynamicky nestabilního (tzn., že mu nebezpečně kolísá např. krevní tlak), navíc na dialýze, mimotělním oběhu s nejrůznějšími čidly a jinými vymoženostmi. Tento pacient najednou zaměstná celé oddělení včetně lékařů. Hygiena pak vyžaduje značnou přípravu, a měla by probíhat rychle, ale kvalitně (což mnohdy nejde samozřejmě dohromady, zvláště pak u obézních jedinců).

S pacientem se při výkonu manipuluje, aby byla hygiena efektivní na všech místech. Někteří pacienti na to reagují, značně citlivě, kolísáním fyziologických funkcí.

A aby to neznělo tak, že hygiena pacienta probíhá jen tak ledabyle "mácháním s žínkou", má i své zákonitosti a postupy. Pacienty myjeme od nejčistší oblasti po tu nejvíc "znečištěnou". To znamená, že většinou začínáme hlavou, poté pokračujeme přes tělo na končetiny. Záda a hýždě umýváme po otočení pacienta na levý a pravý bok.Oblast genitálií a hýždí necháváme na konec, jelikož právě tato místa jsou nejvíce "znečištěna" potem a výměšky. Právě zde se nejvíce daří bakteriím (proto se operační rány v těchto oblastech velmi špatně hojí).

Během hygieny by se měla vyměnit voda, případně používáme jednorázové tkaniny místo žínky a speciální mycí pěnu. Dostupné pomůcky však závisí na finančních možnostech oddělení. Pleny se na JIP zpravidla nepoužívají.

Týmová spolupráce

Vzhledem k tomu, že tato ošetřovatelská intervence bývá mnohdy kolektivní záležitostí, každý člen týmu má svoji úlohu.

Jedna, většinou pacientova ošetřující sestra, celou hygienu vede a koordinuje, protože má, za svého nemocného svěřence, nejvyšší zodpovědnost. Tato „sestra koordinátorka“ většinou stojí včele za hlavou pacienta a stabilizuje intubační rouru (trubka zavedená do dýchacích cest, která do pacienta vhání vzduch z ventilátoru) tak, aby nedošlo k jejímu vytažení při otáčení pacienta na levý a pravý bok. Zároveň kontroluje katétry, pomocí kterých jsou do pacienta „pumpovány“ léčiva a infuze. Další sestra, které může asistovat buď jiná sestra či sanitář, provádí hygienu těla a výměnu lůžkovin.Celé této události přihlíží alespoň jeden lékař, který v případě komplikací indikuje okamžité podání léčiv, která jsou někdy předem připravena k použití.

Po celou dobu sledujeme, jak pacient hygienu zvládá. Vzhledem k tou, že nám v komatózním stavu nic moc neřekne, musíme se spolehnout na informace, které nabízí technika. Z monitoru vyčteme velké množství informací, z nichž nejdůležitější je hodnota krevního tlaku, tepové frekvence a saturace krve kyslíkem. Informuje nás o parametrech, jejichž výkyvy nás upozorní na nestabilitu fyziologických funkcí.

Až si pacienta vymydlíme a učešeme, zkontroluje funkčnost všech hadiček a svodů, které vedou od jednotlivých přístrojů k pacientovi a naopak. Kdyby tomu tak nebylo, mohlo by dojít až k extrémním situacím, kdy se pacient tzv. zastaví, jelikož přestaneme mít kontrolu nad monitorací jednotlivých parametrů či aplikovanými léčivy. Naštěstí je dnešní technika schopna na jakékoliv změny reagovat alarmy a hlášením, a včas nás tak upozornit na problém.

Pokud má pacient operační rány, opět záleží na strategii ošetřující sestry. Rány se ošetřují zpravidla samostatně po vykonání hygienické péče, kdy se vyměňuje jejich krytí. Zároveň se tak zhodnotí charakter rány. Tato hygiena je často náročnější, protože pacienti s ranami mají, více či méně složité, drenážní systémy. Na ty se musí brát, při manipulaci s pacientem, stejný zřetel, jako u katetrů, aby nedošlo k jejich vytažení.

Hlavně vše zapsat

Hygiena se provádí zpravidla dvakrát denně, nebo dle potřeby (záleží na zvyklostech oddělení). V některých případech se řídí dle ordinace lékaře.

Doba hygieny a její průběh, je individuální, záleží na stavu pacienta. Obvykle však trvá okolo půl hodiny (pokud vše probíhá hladce). Veškeré úkony provedené v rámci hygieny pak sestra zapíše do dokumentace.

Nuže, stále si myslíte, že je to pouze o výměně plen?

Autor: Michal Češek | sobota 8.4.2017 8:11 | karma článku: 34.14 | přečteno: 4156x

Další články blogera

Michal Češek

Mediální kastrace ošetřovatelství

To, že média zkreslují skutečnou podobu události, není žádná novinka. Je možné, že představy novinářů hrají úlohu v povědomí společnosti o činnostech ošetřujícího personálu?

28.6.2017 v 12:49 | Karma článku: 35.86 | Přečteno: 4170 | Diskuse

Michal Češek

Následky zmizení zdravotních sester?

Sestry se řadí mezi nejpočetnější skupinu zaměstnanců v nemocnicích. Kdyby sestry zmizely – ať už čistě hypoteticky či fakticky, situace by měla bez nadsázky katastrofální následky.

20.5.2017 v 20:41 | Karma článku: 46.23 | Přečteno: 17010 | Diskuse

Michal Češek

Kdo je zdravotnický dispečer?

Možná jste už byli v situaci, která nutně znamenala jediné – vytočit číslo 155. Napadlo vás někdy, kdo za tím sluchátkem vlastně sedí? A co všechno máte říct za informace?

3.5.2017 v 8:31 | Karma článku: 22.63 | Přečteno: 1087 | Diskuse

Michal Češek

Potřebují zdravotní sestry vysokou školu?

Upřímně se divím tomu, že někdo vůbec vede tuto úvahu. Pokud vám přijde vysokoškolsky vzdělaná sestra zbytečná, snad vás tímto článkem vyvedu z omylu.

24.4.2017 v 18:51 | Karma článku: 41.11 | Přečteno: 13444 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Co má písmeno "P" společného se spaním?

Dovolte, abych vás dnes upozornil na jednu jazykovou zajímavost. Zkusili jste si někdy zmapovat, kolik věcí související se spaním v českém jazyce začíná na písmeno "P"? Čím, že to bude?

19.8.2017 v 11:34 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 297 |

Dana Tenzler

Židovská matka atomové bomby

Říkali jí „židovská matka atomové bomby“ – a to ji zlobilo. Shoda okolností ji připravila o Nobelovu cenu. Uhodnete její jméno? (délka blogu 6 min.)

17.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 28.12 | Přečteno: 811 | Diskuse

Libor Čermák

Atomové výbuchy už v prehistorických dobách?

V srpnu si každoročně připomínáme svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Je ale možné, že podobné události se už na naší planetě staly někdy v dávnověku? Jsou záhady, které se tomu docela podobají.

17.8.2017 v 5:53 | Karma článku: 24.41 | Přečteno: 1001 |

Irena Maura Aghová

Vzdělanost: O výuce dějin

Není mnoho lidí, kteří by se rádi učili dějiny. Jsou důležité? Co nám vlastně říkají a rozumíme jim opravdu? O tom tento článek.

17.8.2017 v 3:49 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 256 | Diskuse

Zdenek Slanina

U jurty seděla dívka - Richarda Feynmana cesta poslední

Richard Feynman, Nobelista za fyziku z r. 1965, i jeden z prvních, kdo uvažovali o nanotechnologiích, vtipný glosátor vztahů vědy a společnosti, měl jeden sen, který si už splnit nestihl.

14.8.2017 v 22:03 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 392 |
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7136

Pracuji v prostředí intenzivní a resuscitační péče.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.