Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mytí pacienta - jak je to ve skutečnosti?

8. 04. 2017 8:11:06
Často si mě okolí dobírá tím, že zdravotní sestry jsou jen od toho, aby vyměňovaly pleny a utíraly výměšky. Kéž by to bylo tak jednoduché.

Osobní hygiena je snad součástí každého z nás, proč toto téma tedy zamlčet? Navzdory tomu, že je hygiena pacienta jednou z hlavních činností sestry, jedná se pouze o zlomek ze všech ošetřovatelských činností. A pro mě jednou z nejnáročnějších vůbec.

Hygiena jako cenný zdroj informací

Pro nás je tento výkon poměrně významným zdrojem informací, pomocí kterých jsme schopni zhodnotit, kromě hygienických návyků, také např. stav kožního krytu či míru soběstačnosti.

Pacienti jsou často propocení, ložní prádlo mají nasáklé potem, prosakujícími sekrety z ran, krví a ostatními tělesnými tekutinami. Určitě si dovedete představit, jaký z toho plyne diskomfort, který se snažíme napravit a zlepšit tak pacientovo pohodlí. Je to výkon poměrně choulostivý - pacienti jsou při něm obnažení, a proto se vysoce dbá na zajištění soukromí alespoň pomocí závěsů.

U dlouhodobě imobilizovaných jedinců může na lůžku docházet k otlakům až k nehezkým dekubitům. V případě, že k této události dojde, není to pro dané oddělení příliš dobré renomé – právě vznik proleženin souvisí s kvalitou ošetřovatelské péče. Dále si všímáme barvy kůže, operačních přístupů, opruzení a jiných abnormalit. Vše se pak musí zapsat do ošetřovatelské anamnézy.

V průběhu hygieny částečně soběstačného pacienta výkonem vedeme, čímž zlepšujeme samostatnost a zároveň sledujeme vývoj jeho zdravotního stavu. Soběstační pacienti mají hygienickou rutinu obvykle ve vlastní režii.

Za zmínku rovněž stojí, že sestry jsou hygienické péče na standardním oddělení většinou zproštěny a hygienu provádí sanitáři.

Jak je to na "jipkách"?

Na jednotkách intenzivní péče (JIP) je hygienická péče velice specifická, komplexní a náročná. Kromě výše uvedených činností pečujeme rovněž o dýchací cesty, oči, genitálie, či natolik proslulou mezihýžďovou oblast. Výjimkou však není ani odstranění ochlupení (např. před operačním výkonem), nebo holení vousů, které znesnadňují hygienu ústní dutiny.

Abych vám přiblížil, jak občas dokáže pacient personál potrápit, zkuste si představit pacienta v bezvědomí, napojeného na ventilátor, hemodynamicky nestabilního (tzn., že mu nebezpečně kolísá např. krevní tlak), navíc na dialýze, mimotělním oběhu s nejrůznějšími čidly a jinými vymoženostmi. Tento pacient najednou zaměstná celé oddělení včetně lékařů. Hygiena pak vyžaduje značnou přípravu, a měla by probíhat rychle, ale kvalitně (což mnohdy nejde samozřejmě dohromady, zvláště pak u obézních jedinců).

S pacientem se při výkonu manipuluje, aby byla hygiena efektivní na všech místech. Někteří pacienti na to reagují, značně citlivě, kolísáním fyziologických funkcí.

A aby to neznělo tak, že hygiena pacienta probíhá jen tak ledabyle "mácháním s žínkou", má i své zákonitosti a postupy. Pacienty myjeme od nejčistší oblasti po tu nejvíc "znečištěnou". To znamená, že většinou začínáme hlavou, poté pokračujeme přes tělo na končetiny. Záda a hýždě umýváme po otočení pacienta na levý a pravý bok.Oblast genitálií a hýždí necháváme na konec, jelikož právě tato místa jsou nejvíce "znečištěna" potem a výměšky. Právě zde se nejvíce daří bakteriím (proto se operační rány v těchto oblastech velmi špatně hojí).

Během hygieny by se měla vyměnit voda, případně používáme jednorázové tkaniny místo žínky a speciální mycí pěnu. Dostupné pomůcky však závisí na finančních možnostech oddělení. Pleny se na JIP zpravidla nepoužívají.

Týmová spolupráce

Vzhledem k tomu, že tato ošetřovatelská intervence bývá mnohdy kolektivní záležitostí, každý člen týmu má svoji úlohu.

Jedna, většinou pacientova ošetřující sestra, celou hygienu vede a koordinuje, protože má, za svého nemocného svěřence, nejvyšší zodpovědnost. Tato „sestra koordinátorka“ většinou stojí včele za hlavou pacienta a stabilizuje intubační rouru (trubka zavedená do dýchacích cest, která do pacienta vhání vzduch z ventilátoru) tak, aby nedošlo k jejímu vytažení při otáčení pacienta na levý a pravý bok. Zároveň kontroluje katétry, pomocí kterých jsou do pacienta „pumpovány“ léčiva a infuze. Další sestra, které může asistovat buď jiná sestra či sanitář, provádí hygienu těla a výměnu lůžkovin.Celé této události přihlíží alespoň jeden lékař, který v případě komplikací indikuje okamžité podání léčiv, která jsou někdy předem připravena k použití.

Po celou dobu sledujeme, jak pacient hygienu zvládá. Vzhledem k tou, že nám v komatózním stavu nic moc neřekne, musíme se spolehnout na informace, které nabízí technika. Z monitoru vyčteme velké množství informací, z nichž nejdůležitější je hodnota krevního tlaku, tepové frekvence a saturace krve kyslíkem. Informuje nás o parametrech, jejichž výkyvy nás upozorní na nestabilitu fyziologických funkcí.

Až si pacienta vymydlíme a učešeme, zkontroluje funkčnost všech hadiček a svodů, které vedou od jednotlivých přístrojů k pacientovi a naopak. Kdyby tomu tak nebylo, mohlo by dojít až k extrémním situacím, kdy se pacient tzv. zastaví, jelikož přestaneme mít kontrolu nad monitorací jednotlivých parametrů či aplikovanými léčivy. Naštěstí je dnešní technika schopna na jakékoliv změny reagovat alarmy a hlášením, a včas nás tak upozornit na problém.

Pokud má pacient operační rány, opět záleží na strategii ošetřující sestry. Rány se ošetřují zpravidla samostatně po vykonání hygienické péče, kdy se vyměňuje jejich krytí. Zároveň se tak zhodnotí charakter rány. Tato hygiena je často náročnější, protože pacienti s ranami mají, více či méně složité, drenážní systémy. Na ty se musí brát, při manipulaci s pacientem, stejný zřetel, jako u katetrů, aby nedošlo k jejich vytažení.

Hlavně vše zapsat

Hygiena se provádí zpravidla dvakrát denně, nebo dle potřeby (záleží na zvyklostech oddělení). V některých případech se řídí dle ordinace lékaře.

Doba hygieny a její průběh, je individuální, záleží na stavu pacienta. Obvykle však trvá okolo půl hodiny (pokud vše probíhá hladce). Veškeré úkony provedené v rámci hygieny pak sestra zapíše do dokumentace.

Nuže, stále si myslíte, že je to pouze o výměně plen?

Autor: Michal Češek | sobota 8.4.2017 8:11 | karma článku: 34.26 | přečteno: 4429x

Další články blogera

Michal Češek

Papírový pacient

V poslední době se hojně mluví o administrativní zátěži zdravotních sester. Věřím, že laická veřejnost pravděpodobně neví, co taková administrativa vlastně znamená. Navíc může být důvodem časté absence sestry u lůžka pacienta.

6.10.2017 v 18:04 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 2200 | Diskuse

Michal Češek

Zdravotní sestra zatčena za plnění předpisů nemocnice

Vlnu pobouření vzbudil nebývalý případ policejní brutality proti zdravotní sestře v americkém Utahu, která se postavila proti nelegálnímu odběru krve u pacienta.

3.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 1463 | Diskuse

Michal Češek

Mediální kastrace ošetřovatelství

To, že média zkreslují skutečnou podobu události, není žádná novinka. Je možné, že představy novinářů hrají úlohu v povědomí společnosti o činnostech ošetřujícího personálu?

28.6.2017 v 12:49 | Karma článku: 36.33 | Přečteno: 4282 | Diskuse

Michal Češek

Následky zmizení zdravotních sester?

Sestry se řadí mezi nejpočetnější skupinu zaměstnanců v nemocnicích. Kdyby sestry zmizely – ať už čistě hypoteticky či fakticky, situace by měla bez nadsázky katastrofální následky.

20.5.2017 v 20:41 | Karma článku: 46.25 | Přečteno: 17135 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Tekoucí písek – dá se v něm utopit?

Původně pevná země se najednou otevře, aby spolkla dům. Fikce nebo realita? Tekoucí písek je skutečně schopný pohltit celé domy. Dá se v něm utopit? (délka blogu 3 min.)

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.09 | Přečteno: 575 | Diskuse

Pavel Suk

Mochovce – jaderná elektrárna, nebo past na peníze

Dnešní článek bude věnován slovenské jaderné elektrárně Mochovce, která je ve výstavbě již od roku 1981. Podle plánů měly být v komplexu 4 jaderné reaktory VVER-440 ale během let došlo k událostem, které vedly ke zpoždění výstavby

18.10.2017 v 20:02 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 291 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii-8.Bunkový genóm ako báseň. Posunieme „hranice“ života?

Ukázalo sa, že na procesy genetických zmien je možné, ba nutné, aplikovať princípy informatiky a kombinatoriky. Aké sú niektoré závery týchto empirických vied pre biológiu? - Je živá už molekula RNA? Kde vlastne začína život?

16.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 6.98 | Přečteno: 102 | Diskuse

Jan Fikáček

Dnešní fyzice chybí.... více fyziky, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.

16.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 22.61 | Přečteno: 557 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč jsou stopy v mokrém písku nakrátko suché?

Když se procházíte po mokrém písku, můžete si všimnout zajímavého jevu. Písek, na kterém právě stojíte, se zdá být světlejší a sušší než zbytek pláže. Je to trik nebo optický klam? (délka blogu 5 min.)

16.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 565 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5896

Pracuji v prostředí intenzivní a resuscitační péče.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.