Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Následky zmizení zdravotních sester?

20. 05. 2017 20:41:26
Sestry se řadí mezi nejpočetnější skupinu zaměstnanců v nemocnicích. Kdyby sestry zmizely – ať už čistě hypoteticky či fakticky, situace by měla bez nadsázky katastrofální následky.

Už jsem popisoval nezastupitelnou činnost sester. Ošetřovatelství je kombinace několika oborů, které udržují kontinuitu nemocnic.

Sestry se starají o čistotu prostředí, o objednávání a aplikaci léčiv, o hygienickou péči, o administrativu, o odběr biologického materiálu, sledují fyziologické funkce, jsou součástí operačního týmu, jsou přítomny na záchranných službách a dispečinku atd. Od toho by se také odvíjely následky jejich „zmizení“.

Vždyť je tu ostatní personál

Jasně, jsou zde také sanitáři, nutriční terapeuti, radiologové, laborantí atd., kteří by se snažili převzít kontrolu nad tímto stavem. Ovšem uvažujme tak, že prostě nemohou – budou vykonávat svoji profesi v rozsahu svých kompetencí, navíc ke spoustě věcem nejsou teoreticky ani prakticky připravení, takže by sestry prostě zastoupit nemohli.

Samozřejmě spoustu intervencí by mohli zastat lékaři, jenže upřímně – zatím jsem neviděl, že by se lékař nějak hrnul k hygieně, odběrům biologického materiálu, přípravě a aplikaci léků atd. Navíc je lékařů mnohem méně a v některých institucích nejsou přítomni vůbec (př. domovy pro seniory). Spoustu činností dnes s radostí přenechávají sestrám, a samozřejmě na ně v mnohém spoléhají.

Následky

Představte si, že se doma ošklivě poraníte vy, nebo vaše dítě. Budete se snažit volat linku 155 – marně, nikdo vám telefon nezvedne a záchranku k vám nikdo nepošle – na dispečinku totiž působí zdravotní sestry, které jsou navíc součástí záchranné služby.

V nemocnici by nastal naprostý chaos a zmatek, a to především v oblasti akutní a intenzivní péče. Sestry monitorují tlak, pulz, saturaci krve, výdej moče, teplotu a jiné hodnoty, jež mají obrovský informační potenciál. Ve většině případů lékař řeší kolísání těchto hodnot až po upozornění ošetřující sestry! Lékaři by ani neměli přehled o jejich vývoji v průběhu dne, protože by je nikdo nezaznamenal. Také to, zda pacient zvrací, trpí nevolností, má hypoglykemii, průjem, bolesti či krvácí – v drtivě většině případů je tento stav léčen díky přítomnosti všímavé sestry. Mimo jiné také z toho důvodu, že sestra je v kontaktu s pacientem, na rozdíl od lékaře, prakticky neustále.

Hygienická péče by byla značně omezena, a to především na JIP, kde hygienu řídí sestra.

Podobná situace nastává s odběry materiálu - odběry krve, stěry, výtěry, tisk žádanek atd. – to vše rutinně zajišťují sestry. Výpadek tohoto procesu by značně zkomplikoval diagnosticko-terapeutický proces.

Podávání léků je kapitola sama o sobě. Sestra léky připravuje dle ordinace lékaře. V takovém případě by léky neměl kdo připravit a aplikovat. Lékaři by si tak museli podat to, co si sami naordinují, což by rovněž nebylo časově nejvýhodnější. Pokud by nějaký lék chyběl (typicky antibiotika), sestry jsou ty, které léky objednávají.

Sestry připravují pacienty k operačnímu výkonu, kterému předchází dlouhý seznam intervencí – např. odběr krve, natočení EKG, zavedení kanyly, edukace, příprava operačního pole. Bez těchto intervencí byste nejspíš na sál neodjeli. A pokud ano, nevím, jak by na sále vyřešili absenci několika sester, takže by se vaše operace s největší pravděpodobností odložila.

Situaci na oddělení, kde sestry pečují o (nezralé) novorozence, těžce nemocné děti a seniory, si raději ani nechci představit. Zmiňoval jsem instituce, kde lékař běžně přítomen není, a pacienti jsou absolutně závislí na přítomnosti sester.

Proč vás to má zajímat?

Sice jsem úplně nevyčerpal svoji fantazii, ale tímto jsem chtěl pouze nastínit problém, který dnes přestává být fikce – sester skutečně ubývá. A nemám pocit, že se dělá dost proto, aby se tento stav změnil.

A pokud se domníváte, že vás na životě více ohrozí akutní nedostatek lékařů, jak média neustále předhazují, pak jste na omylu. Je výzkumy prokázáno, že např. stávka sester by znamenala mnohem závažnější situaci, než stávka lékařů.

Přítomnost sester je důležitější, než si myslíte.

Autor: Michal Češek | sobota 20.5.2017 20:41 | karma článku: 46.26 | přečteno: 17183x

Další články blogera

Michal Češek

Onemocnění, které mladé kulturistce obrátilo život naruby

Příběh Zoey Wright z britského Cornwallu může být velkou inspirací pro mnohé z těch, které postihla vážná nemoc, ale také pro ty, kteří se zajímají o oblast fitness a kulturistiky.

20.11.2017 v 20:32 | Karma článku: 13.19 | Přečteno: 878 | Diskuse

Michal Češek

Papírový pacient

V poslední době se hojně mluví o administrativní zátěži zdravotních sester. Věřím, že laická veřejnost pravděpodobně neví, co taková administrativa vlastně znamená. Navíc může být důvodem časté absence sestry u lůžka pacienta.

6.10.2017 v 18:04 | Karma článku: 24.65 | Přečteno: 2265 | Diskuse

Michal Češek

Zdravotní sestra zatčena za plnění předpisů nemocnice

Vlnu pobouření vzbudil nebývalý případ policejní brutality proti zdravotní sestře v americkém Utahu, která se postavila proti nelegálnímu odběru krve u pacienta.

3.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 1519 | Diskuse

Michal Češek

Mediální kastrace ošetřovatelství

To, že média zkreslují skutečnou podobu události, není žádná novinka. Je možné, že představy novinářů hrají úlohu v povědomí společnosti o činnostech ošetřujícího personálu?

28.6.2017 v 12:49 | Karma článku: 36.33 | Přečteno: 4297 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Michal Češek

Onemocnění, které mladé kulturistce obrátilo život naruby

Příběh Zoey Wright z britského Cornwallu může být velkou inspirací pro mnohé z těch, které postihla vážná nemoc, ale také pro ty, kteří se zajímají o oblast fitness a kulturistiky.

20.11.2017 v 20:32 | Karma článku: 13.19 | Přečteno: 878 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak vznikl vesmír? A co bylo předtím?

Co způsobilo vznik vesmíru? Mohl vzniknout náhodně nebo je dílem božím? Na obě otázky umí dnes fyzika dát komplikovanou a zatím samozřejmě neověřenou odpověď.

20.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 767 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství alchymistů – jak vzniká zlato (vesmírná alchymie 6/6)

Poslední nahlédnutí do tyglíku, ve kterém se vaří přísady pro celý vesmír. Vznik těžkých prvků – mezi nimi i zlata nebo uranu – nebyl žádnou náhodou. (délka blogu 8 min.)

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.02 | Přečteno: 477 | Diskuse

Jan Švadlenka

Polemika s panem Kapolkou o evoluci aneb ukázka dezinformace - část III.

V tomto článku hodlám ukončit svou polemiku s panem Kapolkou. Uvedu argumenty svědčící pro evoluci a v závěru vysvětlím, v čem spočívá ona dezinformace, která se prolínala všemi jeho články.

16.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 468 | Diskuse

Jan Fikáček

Je filosofie mrtvá, jak tvrdí geniální fyzik na vozíčku?

Někteří špičkoví fyzici dnes pohrdlivě shlížejí na filosofii a třeba slavný Hawking prohlašuje, že filosofie je mrtvá. Ano, filosofie je oproti fyzice podnik poměrně nejistý, nemá spolehlivost podepřenou experimenty.

15.11.2017 v 9:12 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 674 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5382

Pracuji v prostředí intenzivní a resuscitační péče.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.