Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Průměrný plat sester přesáhl hranici 43 tisíc, a stále jim to nestačí?

Ministerstvo zdravotnictví si mne ruce, povedla se totiž úžasná věc, a to zastavit odchod všeobecných sester z rezortu navýšením průměrného platu na 43 000. Další zvyšování platu je prý zbytečné - sestry mají peněz dost!

Nicméně, nelze se na tuto skutečnost dívat tak černobíle. Média často zmiňují, že tato cifra je vybrána mnoha hodinami přesčasů. Avšak přesčasové hodiny nejsou jedinými vlivy, které zkreslují průměrný výdělek sester.

O čem se již tolik nemluví

Nutno podotknout, že údaje, týkající se např. průměrného výdělku, poskytuje ministerstvo z nemocnic, které jsou přímo řízené ministerstvem zdravotnictví - tedy ty "velké a bohaté" fakultní nemocnice, nebo příspěvkové organizace krajů. Všeobecné sestry mají v těchto nemocnicích reálně vyšší platy, než např. v okresních nemocnicích, které jsou soukromé. Sestry nejsou totiž v těchto nemocnicích odměňovány platem, ale mzdou

Plat, odvíjený od platových tabulek, je tím pádem jakousi zárukou stabilního a vyššího výdělku. Rozdíl v jejich ohodnocení je v průměru 6 000 korun ve prospěch sester odměňovaných platem, a to za stejnou práci. A co více, většina sester pracuje v soukromých zařízeních, tudíž na většinu sester se průměrný plat avizovaný ministerstvem, nevztahuje

Průměrný rozdíl mezi platem a mzdou je detailně popsán v grafu v tomto článku:

https://www.zdravotnickydenik.cz/2018/11/oproti-roku-2010-chybi-akutni-peci-jiz-2024-sester-praze-si-vydelaji-prumeru-temer-40-tisic-mesicne-uvadi-uzis/

Ministerstvo tato čísla generalizuje, což vede k mylné interpretaci u laické veřejnosti! Průměrný plat sester se tedy týká pouze těch, kteří pracují ve státem řízeném zařízení.

Platová tabulka pro rok 2019 dle NV 341/2017 Sb.

Ve většině případů jsou všeobecné sestry zařazeny v 10. platové třídě, sestry se specializací pak v 11. platové třídě (nemusí to ale být pravidlem!).Tarif se po 32 roce aktivní služby již dále nezvyšuje! A než si tabulkově všeobecná sestra v 10. platové třídě vydělá přes 30 tisíc, musí být v praxi minimálně 19 let!

Příplatky tvoří velkou část průměrného výdělku

Velkou a nezanedbatelnou složkou průměrného výdělku jsou nejrůznější příplatky - za směnnost, za víkendy, svátky, noční směny, víkendy, příplatky za rizikovost, osobní ohodnocení, k tomu přesčasy atd. Z mého pohledu mohou tvořit klidně 1/2 hrubého výdělku. Stojí to ale za to? 

Podívejme se na pár příkladů z praxe. Současná situace je taková, že sestry jsou nuceny suplovat pracovníky, které ve zdravotnictví chybí. Největší zátěž nastává v nejvíce exponovaném období, kterým je léto, a to kvůli dovoleným. Bohužel se tímto situace často omlouvá - "Nojo, nejsou lidi, tak jak to mám napsat? Musíte to vydržet!" ale posuďte sami - jde o zdravotní riziko pro sestru i pacienta. 

Když má sestra takových 200hodin za měsíc (viz výše - all inclusive včetně 3 víkendů, nočních, a svátku a přesčasů), to už se té kouzelné částce převyšující hranici 40 tisíc může přiblížit.

Komentář Ošetřovatelství.info vše dokonale shrnuje: 

"Bez přestávek v práci je to 207 hodin, ovšem reálná možnost vybrat si pauzu na lůžkovém oddělení se blíží nule. Běžný člověk má v září 11 volných dní – 5 víkendů a 1 svátek. Sestra má volných 12 dní. Z toho ale může strávit se svou rodinou a dětmi pouze 1 celý víkend. 5 dní volna z toho je po noční službě, což znamená, že sestra půl dne prospí a hned 4x potom vstává následující den brzy ráno na denní směnu. Tzv “čistého“ volna, kdy není po noční, je pouze 6 dní."

Rád bych zdůraznil, že rádoby volno po noční není žádné volno, když půlku dne po noční prospíte. Navíc sestry často tráví po noční v práci klidně o hodinu déle kvůli předání hlášení. Nedávno jsem potkal v metru kolegu po noční o půl deváté ráno, pracovní dobu má přitom do 7:00 hodin. Nepředpokládám, že by se zdržel po noční jinde, než v práci.

Rozpis směn české sestry na letošní srpen se stal opět senzací. Všimněte si počtu nočních směn - 13.  Ani jeden volný víkend.

Podle nejnovějších údajů chybí v současné době v českém zdravotnictví asi 3 000 sester právě ve směnném provozu. Divíte se?

Samozřejmě nikdo nikoho nenutí pracovat na směny, musí ale počítat s tím, že po odchodu ze směnného provozu přijde o většinu příplatků, které tvoří značnou část průměrného výdělku. Ve státním zařízení tak sestra přijde lusknutím prstu klidně o 8 tisíc, což není zanedbatelná částka. Vyplatí se v takovém případě ve zdravotnictví vůbec zůstávat, když je podobně ohodnocen jakýkoliv jiný zaměstnanec bez přímé odpovědnosti na lidském životě

Aby sestra, která pracuje např. na ranní směny (nemá tedy příplatky za směnnost, noční atd.), a je zařazena v 10. platové třídě, tabulkově dosáhla na průměrnou mzdu v roce 2018 (31 000kč) , musela by pracovat kolem 27 let! 

Historie vývoje platu sester

Ministerstvo se významně zasadilo o růst platů v posledních tří letech. Chvástá se tím, že se jedná vlastně o významný mezník v historii růstu platů ve zdravotnictví, že se průměrný výdělek sester vyrovná evropskému průměru, a že se situace stabilizovala a už není třeba dále do platů investovat. Proč mám pocit, že to zní vyčítavě?

Sestry nejsou nákladem, ale investicí

Ze zvědavosti jsem se pokoušel najít, jak to s tím navyšováním platu ve skutečnosti bylo. Když jsem viděl platové tabulky z roku 2016, docela jsem se zděsil. Myslím, že bylo na čase, aby se platy hnuly! A jsem přesvědčen o tom, že bez tlaku odborů, a vůbec celkové situace ve zdravotnictví, by k žádnému navyšování nedošlo! 

Platová tabulka 2016.

Řekněme, že platy sester byly do roku 2015 zmrazeny lehce nad průměrnou mzdou. Nedostatek sester se prohluboval paralelně s nízkým finančním ohodnocením. Situace ve zdravotnictví byla vážná, do platů se neinvestovalo a sestry odcházely. Teprve v roce 2016 se začalo diskutovat o tom, že je personální situace nadále neudržitelná a zdravotníkům bude navýšen plat tři roky po sobě, a to po 10%.

Grafy a další informace např. v tomto článku:

https://www.zdravezpravy.cz/2019/05/07/odmeny-lekaru-a-sester-rostou-nejrychleji-ze-vsech-segmentu-ekonomiky/

Velmi zjednodušeně - ministerstvo se škubalo, požadavky odborů byly neúprosné, ale nakonec v posledních 3 letech přidalo na platech 27% (letos 7% místo 10%) plus asi 6 tisíc za směnnost. Ať už vizuálně možná jedná o hezká čísla, vycházejte z toho, že k navyšování docházelo z původního základu, který byl směšný, alespoň teda pro začínající mladé sestry. Platy se měly sestrám navyšovat konstantně jako preventivní opatření proti vzniku krize, nikoliv pouze v posledních 3 letech, jako její vyvrcholení. Ministerstvo šetřilo tam, kde se to nejméně vyplatilo - na lidských zdrojích. Kdo jiný pohání české zdravotnictví? 

Sestry stárnou

Další faktor, který, z mého pohledu, zkresluje průměrný plat, je věk sester, který se přibližuje 50let.  Starší a zkušenější sestry, kterých je tak více, mají logicky vyšší finanční ohodnocení, čímž celkově zvyšují průměr výdělku. Mladí se příliš do této profese nehrnou, a ani jen tak nepohrnou.

Autor: Michal Češek | sobota 24.8.2019 16:27 | karma článku: 47,27 | přečteno: 110695x
  • Další články autora

Michal Češek

Sestrami nepolíbený exministr Adam Vojtěch nakonec příjemně překvapil!

Adam Vojtěch přebral rezort značně nestabilní, jeho předchůdci mu nepřipravili úplně úrodnou půdu a zdravotnictví se potýkalo s řadou problémů. Jak je to ale možné, když rezort do té doby vedli lékaři a zkušení manažeři nemocnic?

17.10.2020 v 8:37 | Karma: 26,41 | Přečteno: 3287x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Česká asociace sester před lety a dnes

Většina těch, co o České asociaci sester (dále ČAS) již někdy slyšela, zřejmě klikla na tento článek spíše se skepsí. A pro ty, pro které je Česká asociace sester novým termínem, bych tuto profesní organizaci rád přiblížil.

27.6.2018 v 19:59 | Karma: 16,00 | Přečteno: 3306x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Lidlová horečka ve zdravotnictví

Lidl vyhrál v boji o své potenciální zaměstnance, kterým nabízí mzdu kolem 30 000kč. My, zdravotní sestry, bereme v průměru asi o pět tisíc méně. Není to pro stát trochu ostudné?

3.3.2018 v 15:05 | Karma: 43,98 | Přečteno: 15364x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Tajemství odběru krve

Jak se na takový odběr správně připravit? Proč se sestře odběr někdy nemusí povést? Proč nestačí vždy jen jedna zkumavka? A může být odběr bezbolestný?

28.2.2018 v 9:32 | Karma: 33,05 | Přečteno: 15650x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Domov důchodců, jak jej neznáte a možná ani nepoznáte

Už jsou to téměř dva roky, kdy jsem měl možnost strávit krásné dva měsíce v Holandsku na oddělení gerontopsychiatrie. Rád bych se s vámi podělil o některé zajímavosti, které jsem zde, jako student ošetřovatelství, zažil.

8.2.2018 v 22:53 | Karma: 37,51 | Přečteno: 3696x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Muži v ošetřovatelství - část 3: Statistika

Mají vůbec muži o studium ošetřovatelství zájem? Jak to vypadá s počtem studentů a studentek na vysokých a vyšších odborných školách? A do kterých ošetřovatelských oborů se tolik studentů již příliš nehrne?

11.1.2018 v 12:41 | Karma: 15,01 | Přečteno: 1227x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Muži v ošetřovatelství - část 2: Historické dědictví

Epidemie, křesťanství, expanze islámu, protestantská reforma, průmyslová revoluce, feminismus. Jak tyto fenomény ovlivnily bilanci mužských ošetřovatelů? A je ošetřovatelství, z historického hlediska, skutečně tak ženský obor?

3.1.2018 v 22:41 | Karma: 19,61 | Přečteno: 1198x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Muži v ošetřovatelství - část 1: Úvod

Jev, kdy do ošetřovatelství přichází stále více mužů, je v posledních měsících a letech stále aktuálnější. Česko v tomhle směru zaostává, a bohužel k tomu nepřispívají vzdělávací instituce, autoři učebnic, ani samotné nemocnice.

10.12.2017 v 18:33 | Karma: 20,48 | Přečteno: 1073x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Onemocnění, které mladé kulturistce obrátilo život naruby

Příběh Zoey Wright z britského Cornwallu může být velkou inspirací pro mnohé z těch, které postihla vážná nemoc, ale také pro ty, kteří se zajímají o oblast fitness a kulturistiky.

20.11.2017 v 20:32 | Karma: 16,79 | Přečteno: 1380x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Papírový pacient

V poslední době se hojně mluví o administrativní zátěži zdravotních sester. Věřím, že laická veřejnost pravděpodobně neví, co taková administrativa vlastně znamená. Navíc může být důvodem časté absence sestry u lůžka pacienta.

6.10.2017 v 18:04 | Karma: 26,26 | Přečteno: 2882x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Zdravotní sestra zatčena za plnění předpisů nemocnice

Vlnu pobouření vzbudil nebývalý případ policejní brutality proti zdravotní sestře v americkém Utahu, která se postavila proti nelegálnímu odběru krve u pacienta.

3.9.2017 v 17:52 | Karma: 24,86 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Mediální kastrace ošetřovatelství

To, že média zkreslují skutečnou podobu události, není žádná novinka. Je možné, že představy novinářů hrají úlohu v povědomí společnosti o činnostech ošetřujícího personálu?

28.6.2017 v 12:49 | Karma: 36,54 | Přečteno: 4398x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Následky zmizení zdravotních sester?

Sestry se řadí mezi nejpočetnější skupinu zaměstnanců v nemocnicích. Kdyby sestry zmizely – ať už čistě hypoteticky či fakticky, situace by měla bez nadsázky katastrofální následky.

20.5.2017 v 20:41 | Karma: 46,33 | Přečteno: 17456x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Kdo je zdravotnický dispečer?

Možná jste už byli v situaci, která nutně znamenala jediné – vytočit číslo 155. Napadlo vás někdy, kdo za tím sluchátkem vlastně sedí? A co všechno máte říct za informace?

3.5.2017 v 8:31 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1935x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Potřebují zdravotní sestry vysokou školu?

Upřímně se divím tomu, že někdo vůbec vede tuto úvahu. Pokud vám přijde vysokoškolsky vzdělaná sestra zbytečná, snad vás tímto článkem vyvedu z omylu.

24.4.2017 v 18:51 | Karma: 41,56 | Přečteno: 15012x | Diskuse| Věda

Michal Češek

Můj příběh z lůžka

Před dvěma lety jsem byl deset dní hospitalizovaný v jedné nemocnici na jižní Moravě. Jak jsem hospitalizaci, jako zdravotník, vnímal?

14.4.2017 v 14:52 | Karma: 29,58 | Přečteno: 3243x | Diskuse| Poezie a próza

Michal Češek

Mytí pacienta - jak je to ve skutečnosti?

Často si mě okolí dobírá tím, že zdravotní sestry jsou jen od toho, aby vyměňovaly pleny a utíraly výměšky. Kéž by to bylo tak jednoduché.

8.4.2017 v 8:11 | Karma: 35,06 | Přečteno: 5650x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 11698x
Rád se vyjadřuji k tématům souvisejícími se zdravotnictvím v tuzemsku i v zahraničí.

Seznam rubrik